Kiedyś były miejscem ciężkiej pracy, dziś są bardzo ciekawą atrakcją turystyczną. Kopalnie stają się bardzo popularne, a miasta, które do tej pory borykały się z zamkniętymi obiektami, dziś zarabiają na wpływach z turystyki.
Najsłynniejsza polską kopalnią jest zlokalizowana w Wieliczce kopalnia soli. Z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. obecnie jest jedną z największych atrakcji Polski. wiele zagranicznych biur podróży na swoich prospektach reklamowych pokazuje wpisaną na listę UNESCO kopalnię soli w Wieliczce. Poza szlakami dla zwiedzających oraz wystawami multimedialnymi na terenie kompleksu znajdują się sale konferencyjne, hotele ( także te podziemne) oraz sanatorium dla kuracjuszy cierpiących na choroby płuc.
Inny przykładem doskonałego wykorzystania nieczynnej kopalni znajdziemy w Wałbrzychu. W latach 90-tych zamknięcie kopalni doprowadziło miasto to olbrzymich problemów, bowiem górnictwo było podstawową gałęzią przemysłu w mieście. Po latach w wyremontowanych obiektach kopalni Julia otworzono Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Dziś zwiedzający mogą podziewać unikatową wystawę obrazującą rozwój przemysłu górniczego i poznać proces wydobywania węgla. Po kopalni zwiedzających oprowadzają byli pracownicy kopalni Julia. Poza tym w „Starej Kopalni” odbywają się wystaw, wernisaże i koncerty.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Sorry, the comment form is closed at this time.